stodoła - pomysł na dom

StodoLove – stodoła, pomysł na dom [Część 1/2]

Stodolove - stodoła pomysł na dom

Zapraszam do pierwszego wpisu na moim nowym blogu. Jak niektórzy z Was wiedzą, po wielu ciężkich miesiącach przeprawy z bankami (i nie tylko) udało mi się zostać właścicielką działki położonej w pięknej okolicy o nazwie Rumia Szmelta. Nazwa Szmelta została po dawnej wsi, która została wydzielona z obszaru Zagórza, a jej granica przebiega dokładnie przez naszą ulicę. Kiedyś ten teren to była bajka, nad rzeką o nazwie Zagórska Struga mieściły się młyny, a rzeką spławiano też drewno.

Obecnie po starej zabudowie już prawie nic nie zostało, ale rzeka nadal jest i to dwa kroki od naszego przyszłego domu. Najbliższe miesiące pokażą nam, na co się porwaliśmy, ponieważ na działce znajdują się 2 budynki i oba do generalnego remontu. Budynek mieszkalny z 1947 roku i budynek gospodarczy ceglany, jedna jego część wbudowana została w trakcie wojny, druga już po wojnie.

Stodolove - stodoła pomysł na dom - wyzwanie życia

Przyjdzie nam rozwiązać wiele dylematów i podjąć wiele decyzji, ale wybór budynku na nasz dom było kluczowe :D Myślicie sobie, ta to ma problem z nadmiaru kubatury :D Tak trochę jest, bo musieliśmy się zastanowić, który budynek da nam miększe możliwości i będzie prostszy i mniej kaso żerny, chociaż oba się zapowiadają na okrutnych zjadaczy kasy.

W związku z tym, że oboje z moim narzeczonym jesteśmy osobami z branży to też wiele prac będziemy w stanie wykonać we własnym zakresie, ale ciężkie prace typu strop czy dach to już wyższa szkoła jazdy i te elementy trzeba będzie zlecić fachowcom. Na pierwszy ogień poszła ekspertyza, wypis i wyrys z planu miejscowego, oraz mapa do celów projektowych bo bez tego ani rusz.

Na temat tego, co będzie się działo na naszej działce będę Was informować też na profilu na fb, bo szumną nazwą StodoLove – stodoła, pomysł na dom, tam też znajdziecie na bieżąco trochę filmów i zdjęć, oraz nieco historii Szmelty.

Stodolove - stodoła pomysł na dom - plany

Zapraszam do śledzenia naszych zmagań ze starą materią, a poniżej chciałam Wam pokazać kilka swoich inspiracji związanych z tym projektem. Zaczniemy od bryły, a w kolejnym wpisie podzielę się z Wami inspiracjami do wnętrz. Niestety, co do wizji wykończenia i materiałów, jeśli chodzi o dach i elewację niestety nie zgadzamy się z moim narzeczonym ani trochę, więc będziemy prowadzić zapewne w niedalekiej przyszłości bardzo ożywione dyskusje na ten temat. Co do wnętrza to jeszcze nie przeszliśmy do tego etapu, więc mam jeszcze chwilę spokoju w tej kwestii.

Na terenie Szmelty stoi jeszcze kilka stodół w mniej lub bardziej posuniętym rozkładzie, ale wszystkie są wykonane w jeden charakterystyczny sposób, a mianowicie mają elewację wykonaną z ciemnej deski. Tym tropem idąc i nawet można powiedzieć tym trendem bardzo zależy mi żeby ten sam charakter nadać naszej stodole. Czy się uda? Czas i urzędnicy pokażą.

Wakacyjny domek nad jeziorem w Quebec - Projekt YH2 Architecture. Zdjęcia Francis Pelletier
Dom w Camusdarach Sands - Projekt RAW Architecture Workshop
Wiejska Chata w Derby - Projekt David Connor Design and Kate Darby Architects
Dom nad wodą w Herk de Stad - Projekt Puur
Czarna, drewniana chata na wyżynach Chorwacji - Projekt Tomislav Soldo
<< Wróć do poprzedniej strony
Zapisz się do Newslettera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *