Jak wygląda krok po kroku elewacja wentylowana? Czas poruszyć temat, który wzbudza duże zainteresowanie wśród naszych obserwatorów. Temat dość rozległy i wymagający dokładnego omówienia, dlatego na jednym wpisie się nie skończy.

W poniższym wpisie przybliżę nieco temat i skupię się na systemie ocieplenia przy montażu elewacji wentylowanej. W kolejnych wpisach chciałabym pokazać szerzej, krok po kroku jak wygląda stworzenie elewacji wentylowanej od podstaw.

Elewacja wentylowana – alternatywa dla tradycyjnej elewacji w systemie mokrym

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą gdzie rolę izolacji termicznej pełnią płyty EPS popularnie zwane styropianem. Czy jest to jedyny sposób na docieplenie i wykonanie elewacji w budynku jednorodzinnym?

Czy istnieją alternatywne technologie, które sprawią że nasz wymarzony dom nabierze indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. Przyjrzyjmy się bardziej technologii fasad wentylowanych, które do tej pory z powodzeniem stosowane są w budynkach biurowych, czy też reprezentatywnych gmachach budynków użyteczności publicznej.

Co zyskamy adaptując tą dobrze znaną technologię pod nasze „strzechy”?

Elewacja wentylowana – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Głównym atutem takiego rozwiązania jest bez wątpienia całkowita dowolność w wyborze okładziny zewnętrznej od płyt kompozytowych, HPL poprzez okładziny z płyt włókno cementowych, o dowolnej kolorystyce i strukturze poprzez materiały naturalne takie jak drewno czy kamień.

Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj fasady posiada swoją własną wentylację grawitacyjną, która gwarantuje odprowadzenie ewentualnych skroplin powstających w przegrodzie. Materiałem użytym do izolacji termicznej są dedykowane płyty z wełny mineralnej URSA VENTO 34 które wraz z systemem mocowania tworzą system VENTO FIX. To właśnie na ten system postawiłam przy ociepleniu elewacji własnego domu.

Elewacja wentylowana – co mnie przekonało do tego systemu?

Użycie takiego materiału gwarantuje doskonałe parametry izolacyjne, wyjątkowe własności pochłaniania dźwięków przy bardzo niskiej wadze zastosowanego materiału. Dodatkowo płyty z wełny mineralnej URSA posiadają najwyższą klasę reakcji na ogień – A1 (materiał niepalny).

Stosując tego typu rozwiązanie otrzymujemy całkowicie paroprzepuszczalną izolację której hydrofobizowane włókna oraz zewnętrzny czarny welon szklany zabezpieczają ją przed działaniem wilgoci oraz pozostałych czynników atmosferycznych na etapie montażu.

Elewacja wentylowana – od czego zacząć?

Pierwszym elementem, który powinniśmy wykonać przed przystąpieniem do prac montażowych jest projekt wykonawczy fasady, który pokaże nam rozmieszczenie elementów konstrukcyjnych fasady – konsol, pozwoli na wychwycenie wszystkich problematycznych miejsc takich jak otwory okienne, drzwiowe, narożniki, uwzględni prawidłowe rozwiązanie szczegółu linii odcięcia izolacji fundamentu od fasady. To niezmiernie ważne aby przed przystąpieniem do fizycznych działań przemyśleć detale – pozwoli to na łatwe i bezproblemowe prowadzenie montażu.

Warto zatem zwrócić uwagę na zastosowanie listwy startowej elewacji, oraz rozplanowanie linii konsol w rozstawie 60cm. Pozwoli to na praktycznie bezkolizyjny montaż izolacji termicznej, ograniczy do minimum cięcie i wycinanie otworów w płytach izolacji. Jako Architekt miałam możliwość wykonania takich rysunków we własnym zakresie, przy wsparciu doradcy URSA, oraz informacji zawartych w dokumentacji do tego systemu.

Elewacja wentylowana – prawidłowa technologia wykonania

Szczelina dylatacyjna pomiędzy izolacją, a zewnętrzną okładziną powinna wynosić od 3-4 cm co gwarantuje swobodny przepływ powietrza i odprowadzenie wilgoci przenikającej od wewnątrz przez ściany i izolację. Żeby było to możliwe do mocowania izolacji termicznej należy użyć dedykowanych łączników systemowych, które zapewnią z jednej strony estetyczny montaż i równą powierzchnię izolacji, a z drugiej strony gwarantują zachowanie stałej szczeliny wentylacyjnej.

Nie bez znaczenia jest również ilość łączników przypadająca na 1 m2 powierzchni izolacji wynikająca z przeprowadzonych badań w Instytucie Techniki Budowlanej. Zaniżenie ich liczby doprowadzi jedynie do braku odpowiedniego mocowania krawędzi płyt i nie pozwoli na uzyskanie jednorodnej płaskiej powierzchni izolacji, co może doprowadzić do utrudnionej wentylacji fasady.

Bardzo istotnym elementem, jest również odpowiednie wyrobienie narożników i otworów ściennych. Mamy tam do czynienia z ciętymi, nie zabezpieczonymi welonem krawędziami płyt. Dobrą praktyką jest estetyczne wyklejenie tych miejsc za pomocą kontaktowego kleju i wiatroizolacji w kolorze czarnym.

Dodatkowo w newralgicznych miejscach, gdzie przechodzą instalacje dla ograniczenia mostków cieplnych możemy skleić krawędzie płyt za pomocą dedykowanej taśmy.

Tak wykonane serce fasady wentylowanej, może zostać przykryte zewnętrznym dekoracyjnym poszyciem. W przypadku elewacji drewnianej aby mieć całkowitą pewność, że pracujące deski elewacyjne nie uwidocznią aluminiowej podkonstrukcji można zastosować drugą warstwę paroizolacji naciągniętą na pionowe kątowniki aluminiowe, do których montować będziemy drewniane kontrłaty.

podkonstrukcja aluminiowa
elewacja wentylowana
konsole, kątowniki i listwa startowa
montaż wełny
elewacja wentylowana
montaż wełny
elewacja wentylowana
montaż łączników
elewacja wentylowana
zabezpieczenie narożnika
elewacja wentylowana
zabezpieczenie narożnika przy oknie
elewacja wentylowana
zabezpieczenie narożnika przy oknie i uszczelnienie taśmą
elewacja wentylowana
montaż membrany i drewnianych kontrłat
elewacja wentylowana
montaż okładziny z deski opalanej
elewacja wentylowana
nawiercanie otworów pod wkręty do drewna
elewacja wentylowana
gotowa elewacja z okładziną z deski opalanej
elewacja wentylowana

Elewacja wentylowana – zalety rozwiązania

Prawidłowo wykonana fasada wentylowana jest elementem, którego konserwacja ogranicza się do niezbędnego minimum. Nie wymaga uzupełniania ubytków wydziobanych przez ptaki, odmalowywania zewnętrznego poszycia, naprawy powstałych pęknięć czy zarysowań. Jest niesamowicie odporna na uszkodzenia mechaniczne, a w przypadku dużego zabrudzenia wymaga jedynie mycia.

Jest to naprawdę ciekawa alternatywa dla budownictwa jednorodzinnego oferująca niezliczoną gamę wykończeń, struktur, kolorów, rodzajów materiałów stanowiących naturalne zewnętrzne poszycie.

Jej montaż nie nastręcza również żadnych trudności, z powodzeniem zostanie wykonany przez rzetelną firmę ogólnobudowlaną na podstawie wyczerpujących poradników udostępnianych przez producenta systemu URSA VENTO FIX. Na etapie montażu w prosty sposób skontrolujemy również poprawność wykonania poszczególnych etapów prac, ponieważ są one widoczne, aż do momentu rozpoczęcia montażu poszycia zewnętrznego.

Autor

Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Architekturą wnętrz zajmuje się od 2003 roku. Doświadczenie zdobywała pracując w trójmiejskich biurach architektonicznych. Od 2006 roku właścicielka Pracowni Projektowej Dragon Art, która w 2016 roku zmieniła nazwę na Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz. Laureatka wielu konkursów z zakresu architektury wnętrz, również na arenie międzynarodowej. Od kilku lat juror w konkursach „Dobry design” oraz „Diament Meblarstwa”. Prowadzi wykłady i warsztaty z tematyki związanej z projektowaniem wnętrz, oraz dzieli się swoim doświadczeniem na łamach portali i prasy branżowej. Architekt z powołania, z pasji i życiowej miłości do architektury, pięknego designu i funkcjonalnych rozwiązań. Uwielbia prostotę i funkcjonalność, Inspiracji szuka w architekturze modernistycznej i skandynawskim designie. Podróżuje po targach i festiwalach branżowych w Polsce i w Europie, żeby być na bieżąco z panującymi na rynku trendami. Prywatnie mama Adrianka.

4 komentarze

  1. WITAM !
    OBEJRZAŁEM ZDJĘCIA Z WYKONYWANIA ELEWACJI WENTYLOWANEJ. MUSZĘ STWIERDZIĆ, ŻE NIGDY BYŁ TAK NIE ZAPROJEKTOWAŁ I ODEBRAŁ JAKO INSPEKTOR NADZORU INWESTORSKIEJ TAK WYKONANEJ ELEWACJI WENTYLOWANEJ. GDZIE JEST WENTYLACJA OKŁADZINY Z DESKI. BRAKUJE KONTRŁATY, KTÓRA UTWORZY PRZESTRZEŃ DLA RUCHU POWIETRZA OD COKOŁU DO OKAPU. ŁATA POZIOMA POD DESKĄ ZATRZYMA RUCH POWIETRZA KU GÓRZE.
    SZKODA, TYLE PRACY !

    • Nie wszystko jest widoczne na zdjęciach, dlatego wydaje mi się, że tak skrajna opinią nie jest właściwa w momencie, kiedy nie zna się wszystkich składowych. Między membraną a łatami znajdują się dodatkowe dystanse które umożliwiają swobodny przepływ powietrza.

  2. A co z wentylacją tej fasady? Wszędzie czytam ze od dołu powinno być zostawione 30cm od gruntu i tym samym na gorze pewnie tez powinien być jakiś wlot powietrza? A tutaj gora połączona z dachem a na dole fasada praktycznie do samej ziemi.

    • Elewacja nie jest do samego gruntu jest cokół wysokości 20 cm.Od spodu elewacji są listwy doprowadzające powietrze, dodatkowo pod każdym oknem i nad każdym oknem są kratki, a wyjście powietrza górą odbywa się przez szczeliny między deską a rynną ukrytą. Także wentylacja elewacji odbywa się bez zakłóceń.

Napisz komentarz