Stodolove – stodoła pomysł na dom

Zapraszam do pierwszego wpisu na moim nowym blogu. Jak niektórzy z Was wiedzą, po wielu ciężkich miesiącach przeprawy z bankami (i nie tylko) udało mi się zostać właścicielką działki położonej w pięknej okolicy o nazwie Rumia Szmelta. Nazwa Szmelta została po dawnej wsi, która została wydzielona z obszaru Zagórza, a jej granica przebiega dokładnie przez naszą ulicę. Kiedyś ten teren to była bajka, nad rzeką o nazwie Zagórska Struga mieściły się młyny, a rzeką spławiano też drewno.

Obecnie po starej zabudowie już prawie nic nie zostało, ale rzeka nadal jest i to dwa kroki od naszego przyszłego domu. Najbliższe miesiące pokażą nam, na co się porwaliśmy, ponieważ na działce znajdują się 2 budynki i oba do generalnego remontu. Budynek mieszkalny z 1947 roku i budynek gospodarczy ceglany, jedna jego część wbudowana została w trakcie wojny, druga już po wojnie.

Stodolove – stodoła pomysł na dom – wyzwanie życia

Przyjdzie nam rozwiązać wiele dylematów i podjąć wiele decyzji, ale wybór budynku na nasz dom było kluczowe 😀 Myślicie sobie, ta to ma problem z nadmiaru kubatury 😀 Tak trochę jest, bo musieliśmy się zastanowić, który budynek da nam miększe możliwości i będzie prostszy i mniej kaso żerny, chociaż oba się zapowiadają na okrutnych zjadaczy kasy.

W związku z tym, że oboje z moim narzeczonym jesteśmy osobami z branży to też wiele prac będziemy w stanie wykonać we własnym zakresie, ale ciężkie prace typu strop czy dach to już wyższa szkoła jazdy i te elementy trzeba będzie zlecić fachowcom. Na pierwszy ogień poszła ekspertyza, wypis i wyrys z planu miejscowego, oraz mapa do celów projektowych bo bez tego ani rusz.

Na temat tego, co będzie się działo na naszej działce będę Was informować też na profilu na fb, bo szumną nazwą StodoLove – stodoła, pomysł na dom, tam też znajdziecie na bieżąco trochę filmów i zdjęć, oraz nieco historii Szmelty.

Stodolove – stodoła pomysł na dom – plany

Zapraszam do śledzenia naszych zmagań ze starą materią, a poniżej chciałam Wam pokazać kilka swoich inspiracji związanych z tym projektem. Zaczniemy od bryły, a w kolejnym wpisie podzielę się z Wami inspiracjami do wnętrz. Niestety, co do wizji wykończenia i materiałów, jeśli chodzi o dach i elewację niestety nie zgadzamy się z moim narzeczonym ani trochę, więc będziemy prowadzić zapewne w niedalekiej przyszłości bardzo ożywione dyskusje na ten temat. Co do wnętrza to jeszcze nie przeszliśmy do tego etapu, więc mam jeszcze chwilę spokoju w tej kwestii.

Na terenie Szmelty stoi jeszcze kilka stodół w mniej lub bardziej posuniętym rozkładzie, ale wszystkie są wykonane w jeden charakterystyczny sposób, a mianowicie mają elewację wykonaną z ciemnej deski. Tym tropem idąc i nawet można powiedzieć tym trendem bardzo zależy mi żeby ten sam charakter nadać naszej stodole. Czy się uda? Czas i urzędnicy pokażą.

Kilka inspiracji!

Wakacyjny domek nad jeziorem w Quebec – Projekt YH2 Architecture. Zdjęcia Francis Pelletier

Autor

Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Architekturą wnętrz zajmuje się od 2003 roku. Doświadczenie zdobywała pracując w trójmiejskich biurach architektonicznych. Od 2006 roku właścicielka Pracowni Projektowej Dragon Art, która w 2016 roku zmieniła nazwę na Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz. Laureatka wielu konkursów z zakresu architektury wnętrz, również na arenie międzynarodowej. Od kilku lat juror w konkursach „Dobry design” oraz „Diament Meblarstwa”. Prowadzi wykłady i warsztaty z tematyki związanej z projektowaniem wnętrz, oraz dzieli się swoim doświadczeniem na łamach portali i prasy branżowej. Architekt z powołania, z pasji i życiowej miłości do architektury, pięknego designu i funkcjonalnych rozwiązań. Uwielbia prostotę i funkcjonalność, Inspiracji szuka w architekturze modernistycznej i skandynawskim designie. Podróżuje po targach i festiwalach branżowych w Polsce i w Europie, żeby być na bieżąco z panującymi na rynku trendami. Prywatnie mama Adrianka.

Napisz komentarz